Katalóg

ACE Stoßdämpfer GmbH

ACE Stoßdämpfer GmbH

  • RoHS
  • Reach
  • DIN ISI 9001:2015

ACE Stoßdämpfer GmbH

  • RoHS
  • Reach
  • DIN ISI 9001:2015

28.10.2021 03:10

Tlmenie vibrácií, podpora strojov: Gumovo-kovové izolátory na presné meranie v akademickom a priemyselnom prostredí

Spoločnosť ACE Stoßdämpfer GmbH už roky podporuje mladých akademikov. Tak tomu bolo aj v prípade diplomovej práce, v ktorej sa absolventi Univerzity aplikovaných vied v Aalene rozhodli použiť gumokovové izolátory od spoločnosti ACE na účely eliminácie rušivých vibrácií v skúšobnom laboratóriu. Teraz dala Fakulta strojárstva a technológie materiálov v Aalene k dispozícii skúšobný stend známemu dodávateľovi automobilového priemyslu pre testovacie série pracujúcich študentov.

Tri roky po uvedení do prevádzky testovacie zariadenie stále funguje bezchybne. V súčasnosti sa využíva na testovanie rôznych materiálov pre ozubené kolesá v rámci doktorandskej práce: "Testovacie zariadenie nám v posledných rokoch poskytlo mnoho cenných poznatkov pri hodnotení materiálov a procesov pre spekané ozubené kolesá vo vysokovýkonných motoroch, a to aj vďaka dokonalej izolácii vibrácií. Ukázalo sa však, že motory na skúšobnom stojane sú jednoducho príliš hlučné na paralelnú výučbovú prevádzku. Keďže mobilita skúšobného stojana je dôležitým faktorom koncepcie, rozhodli sme sa ho zveriť na ďalšie výskumné práce," vysvetľuje profesor Dr. Tillmann Körner z Fakulty strojného a materiálového inžinierstva Univerzity v Aalene. Mobilné zariadenie tak našlo nový domov u popredného európskeho výrobcu v oblasti sériovej výroby vysokopevnostných spekaných hliníkových komponentov. Táto spolupráca je ideálna, pretože študenti môžu priamo začleniť svoju náročnú akademickú prácu do praktických projektov, čo umožňuje automobilovému špecialistovi pokračovať v jeho úsilí o znižovanie emisií CO2 pomocou najnovších vedeckých poznatkov prostredníctvom dodatočného znižovania hmotnosti.

Pri vývoji mobilnej skúšobnej stanice pre spekané ozubené kolesá univerzitu podporila spoločnosť ACE Stoßdämpfer GmbH z Langenfeldu. Na začiatku projektu sa študenti profesora Körnera spoliehali na oceľové pružiny, ktoré stabilizovali konštrukciu s hmotnosťou 2,5 t. Čoskoro sa však ukázalo, že vibrácie vyvolané motormi sú také silné, že citlivá meracia elektronika nedokáže poskytnúť použiteľné údaje.

Skúšobný stojan na univerzite v Aalene úspešne odpojený od vibrácií

Skúšobný stojan je postavený na drážkovanej doske a na adaptérových doskách pre motory a prevodovky s drážkovanými otvormi na upevnenie. Vzdialenosti, ako aj usporiadanie komponentov sú teda variabilné. Na testovanie rôznych prevodov s rôznymi osovými vzdialenosťami sa musia prispôsobiť len kryty ložísk v dvoch prevodovkách. Skúšobný stojan s rozmermi 1500 x 3000 x 1700 mm pozostáva z dvoch motorov a dvoch prevodoviek. Jeden motor nastavuje otáčky, druhý slúži ako záťaž alebo generátor.

Prevodovka II obsahuje spekané ozubené kolesá, ktoré sa majú testovať, a prevodovka I obsahuje zadné ozubené koleso. Drážkovaná doska je spojená so základňou stola v piatich bodoch. Ovládacia skrinka je k základni stola pripevnená pomocou hliníkových profilov. Vzhľadom na hmotnosť celej konštrukcie technici spoločnosti ACE odporučili gumokovové izolátory typu SFM-52012-75 na ochranu citlivej elektroniky pred vibráciami. Tieto nožičky stroja sú navrhnuté v troch rôznych veľkostiach a sú vhodné pre zaťaženie od 20 do 1 000 kg. Na riešenie s dodatočnou bezpečnostnou toleranciou študenti použili celkovo päť týchto moderných strojových prvkov na odizolovanie vibrácií. Univerzálne, robustné a bezúdržbové izolátory typu guma-kov sa dajú ihneď nainštalovať a vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti pretrhnutiu. Sú vyrobené z pozinkovaného kovu, pričom ako tlmiaci materiál vo vnútri je použitý neoprén. Pri ich konštrukcii sa dbalo na to, aby ich pozdĺžna tuhosť bola dvaapolkrát vyššia ako vertikálna tuhosť a aby ich priečna tuhosť predstavovala 75 % vertikálnej tuhosti. Tieto vlastnosti zdôrazňujú robustnosť a variabilitu izolátorov ACE. Komponenty typu SFM majú tiež vlastnú frekvenciu iba 8 Hz pri maximálnom zaťažení. V praxi sa ukázalo, že nielenže odolávajú zaťaženiu, ale aj izolujú viac ako 80 % vibrácií pri menovitom počte motorov.

Viac noviniek

Účinným spôsobom, ako rýchlo a spoľahlivo rozptýliť deštruktívne energie v automatizovaných procesoch, je použitie malých a priemyselných tlmičov nárazov. Vďaka lineárnym charakteristikám sú hydraulické komponenty lepšie ako iné tlmiace riešenia, pokiaľ ide o rýchle, bezpečné a presné spomalenie pohybujúcich sa hmôt. Kľúčom k úspechu mimoriadne výkonných tlmiacich prvkov v priemyselnom použití je know-how konštruktérov tlmičov, simulačné techniky a desaťročia ďalšieho vývoja v oblasti tesnenia a kvapalinovej techniky.
Každé prerušenie výroby stojí čas a peniaze. Nákupcovia a konštruktéri však majú k dispozícii množstvo bezpečnostných produktov na ochranu zariadení. A to najmä preto, aby sa minimalizovali prestoje a zvýšila produktivita manipulačných a automatizovaných procesov. Okrem hydraulicky ovládaných malých a priemyselných tlmičov nárazov ponúka spoločnosť ACE rôzne nízkonákladové alternatívy. Tie sa používajú vtedy, keď sa nevyžaduje presné zastavenie. Široký rozsah malých pomocníkov ilustrujú tri aplikácie.
Spoločnosť ACE Stoßdämpfer GmbH z Langenfeldu rozširuje svoje portfólio v oblasti bezpečnostných produktov o robustné jednorazové riešenia. Tie sú vyrobené zo špeciálnych hliníkových alebo oceľových rúrok, ktoré sa pri náraze ohnú a premieňajú kinetickú energiu nárazu na teplo. Prvky stroja chránia konštrukcie v prípade nehody vďaka vysokému a rovnomernému rozptylu energie na úrovni 98 %. Tlmiče nárazov od spoločnosti ACE Stoßdämpfer GmbH ponúkajú dlhodobo veľkú stabilitu v každodennej prevádzke, ako aj vynikajúcu ochranu v prípade núdzového zastavenia. Okrem toho sa dajú ľahko nainštalovať a vymeniť po havárii.
Christian Kirchbaumer prevzal pozíciu vedúceho globálneho marketingu v obchodnej jednotke Industrial skupiny Stabilus. Okrem zastrešujúcej značky Stabilus patria do tejto obchodnej jednotky aj značky ACE, Fabreeka, General Aerospace, Hahn Gasfedern a Tech Products. Tie sú známe predovšetkým výrobkami a službami v oblasti riadenia automatizácie, riadenia vibrácií a pohybu, ako aj bezpečnostnými výrobkami. Stabilus a jeho dcérske spoločnosti poskytujú priemyselným zákazníkom jedinečný sortiment riešení komponentov a služieb pod jednou strechou. Vďaka nespočetným riešeniam, z ktorých mnohé sú prispôsobené na mieru, sa tlmia nárazy a vibrácie, znižuje sa opotrebenie a optimalizujú sa procesy.
Požiadavky na monitorovanie prostredia pri aseptickom spracovaní vo farmaceutickom a zdravotníckom priemysle sú čoraz náročnejšie. S cieľom poskytnúť laboratóriám nový zlatý štandard v oblasti mikrobiologického monitorovania a odberu vzoriek aktívneho vzduchu vyvinula britská spoločnosť Pinpoint Scientific inovatívny systém. Na zabezpečenie vynikajúcej manipulácie je teraz ImpactAir-140 vybavený hydraulickými tlmičmi, ktoré dodáva spoločnosť ACE Fabreeka UK.